Článek byl původně napsán pro portál CityBee
V okolí „nóbl“ Dejvic prvotřídních hospod je nejvíc! (díl první)
Činžovní bloky s přepychovými byty jsou olemovány rozsáhlými luxusními vilovými čtvrtěmi. Zdejší ulice jsou čisté a chodníky tvoří pestrobarevné obrazce z dlažebních kostek. Na první pohled vás možná překvapí neposkvrněné omítky domů, protože Praha 6 si jako jediná dokázala poradit se sprejery. Pojďme se v prvním díle o Dejvicích podívat, jaké kulinářské zázraky může tahle „nóbl“ čtvrť nabídnout.
Dejvice byly za první republiky naplánovány s velkým rozmachem kolem náměstí podkovovitého tvaru, do nějž se sbíhají široké radiální třídy. Původní koncept bohužel zůstal nedokončen, přesto můžeme obdivovat velkorysost tehdejšího pojetí, kdy i vedlejší ulice jsou tak široké jako na Vinohradech ty hlavní. To vše je proloženo okružním zeleným pásem a spoustou parků.
Neopakovatelné dejvické gastro
Secesní rohák na křižovatce Jaselské a Eliášovy je kromě toho, že zde bydlí vdova po architektu Kaplickém, zajímavý i tím, že je tu už od roku 1911 nepřetržitě pohostinství. Místu dnes rozhodně nedělá hanbu poctivá česká restaurace U Veverky s nepasterizovanou Plzní z tanku, která bezesporu patří mezi nej v celé Praze. Zajímavostí je i zahrádka na stojáka před Veverkou, což vzhled ulice přibližuje tradičnímu londýnskému stylu.
Hned na protějším rohu je stále živá italsko-chorvatská restaurace Una Bella Canzone, která si zakládá na čerstvosti používaných surovin a především na mořských specialitách. Milovníci historie by neměli vynechat unikátně zachované pohostinství Na Rozhraní tří ulic (Srbská, Jaselská, Čs. Armády) a dvou čtvrtí (Dejvice, Bubeneč) z roku 1910 s originálním dřevěným ostěním. Kulinářskou hvězdou je Argument restaurant-cafe v Bubenečské, pyšnící se násobnými oceněními Grand Restaurant.
Hned naproti v trojúhelníku mezi ulicemi láká pod stromy rázovitý hostinec U Viléma. Potkáte tu osvíceného majitele s osobitým a zapáleným přístupem pro věc, který vyznává základní morální hospodské principy až tak, že například cizincům neoplývajícím českou měnou dá na sekeru a na druhou stranu neváhá vyhodit neukázněné hosty, i když přijde o zisk. Uvnitř v podzemních prostorách stylově mezi vstupy na WC a naproti výčepu uchovává nestandartní pamětní desku s verši Magora Jirouse, jehož osobně znal.
Kdo má rád lahůdkářství v retro stylu, měl by zamířit na „Kulaťák“ do Nedělní cukrárny s bezkonkurenčními chlebíčky a dortíky.
Kde to voní kávou…
V ulici na Hutích nás čeká dvojjediná atrakce Kavárna nahoře a restaurace dole, kde se dole dobře sofistikovaně najíte a nahoře to můžete probrat na intelektuální úrovni.
Vypálené koťátko v Mařákově ulici je kavárna, kde si hlavně maminky s dětmi můžou vymalovat vlastní nádobí a keramiku, podobně jako v Korunní na Vinohradech. Café Calma v Kyjevské vám nabídne venkovní posezení s francouzským šarmem a výhledem na náměstíčko s fontánkami, ke kterým si po domluvě můžete donést i karafu s vínem.
Kousek od metra v Bubenečské je literární kavárna Café Exil s velmi intelektuálním prostředím. V tomto unikátním mixu kavárny s francouzskými víny, knihkupectví a antikvariátu s převážně francouzskou literaturou je moc příjemné porozjímat o životě anebo se zaposlouchat do relaxačního čtení či jazzového koncertu.
Obchodní střípky
Na rohu Bubenečské a Jaselské název Arbat připomene dříve narozeným podnik stejného jména Na Příkopech a první hranolky v Praze. Ten dejvický je ale největším obchodem v Čechách s nabídkou zboží ze zemí bývalého Sovětského svazu.
V domě, kde žil Alfons Mucha ve stejnojmenné ulici č.15, je zajímavý dvojobchůdek Můj Šatník s butikovými výlohami, rozdělený na pánskou a dámskou část. Obchůdek se na první pohled jeví jako velmi nóbl, při bližším ohledání však zjistíte, že se jedná o „sekáč“ na úrovni s milými cenami.