Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Týdeník Pražský život – Břevnov

Týdeník Pražský život - Břevnov

Článek byl původně napsán pro portál CityBee

Zeleň i báječné řeznictví, klášter i barevné uličky. To je Břevnov!

Roztomilá, v zeleni údolí u potoka Brusnice utopená čtvrt, to je Břevnov. Krásné místo k bydlení, rekreaci i sportu. Je těsně za Hradčany a přeci jakoby daleko od rušného centra. Pojďme se ponořit do atmosféry maloměstských uliček s barevnými domky, které z veselého bulváru Bělohorské příkře stoupají vzhůru do kopce k vilové čtvrti a zelenému pásu Ladronky.

Markéta

Dominantou a největším turistickým tahákem na Břevnově je bezesporu klášter svaté Markéty se stejnojmenným kostelem od Kryštofa Dientzenhofera, velkou klášterní zahradou s oranžeriií, letohrádkem nad pramenem Brusnice zvaným Vojtěška, glorietem Josefkou, terasami a velkými ovocnými sady. V jedné z bývalých hospodářských budov se nachází Klášterní šenk s pivy z vlastního pivovaru a s opravdu stylovým posezením se staročeskou krmí u hořícího krbu. Nad klášterem najdeme stejnojmenný plochodrážní stadión.

Bělohorská třída

Celým Břevnovem napříč probíhá bulvár (jeden z mála v Praze) Bělohorské třídy se stromořadím uprostřed. Živá ulice plná pestrých barev nabízí spoustu zajímavých míst k posezení. Zastavme se proto aspoň v nejstarší břevnovské restauraci Na Marjánce, která už před více než 200 lety sloužila jako zájezdní hostinec. Vyhlášený podnik navštěvovali i takové osobnosti jako Karel Hašler a Jaroslav Seifert. Dnes je tu mix restaurace s barem a kavárnou. Hlavní trumfem je pozdní zavíračka a nejpříjemnější zahrádka na hlavní třídě s grilem navrch. Rozhodně ale stojí za to vychytat nějakou z akcí konanou v přilehlém, krásně vyzdobeném, secesním sále.

Na konci bulváru najdeme starobylý zájezdní hostinec Kaštan, jehož levé křídlo bylo při rozšiřování Bělohorské ubouráno, takže historická budova vyhlíží značně asymetricky. Její prostory dnes slouží jako břevnovské kulturní centrum. Nabídku programu tu mají opravdu širokou od divadelních představení přes koncerty, přednášky, promítání českých dokumentárních filmů až po popmuzeum.

Na kopci

Když vyrazíme z Bělohorské doleva, nezbyde než vždy ostře stoupat, ať už po schodištích nebo příkrých ulicích. Za to nás za chvíli odmění výjimečně krásně zachovaná vesnička v moři činžáčků Tejnka. Ta díky místnímu sdružení žije mimořádně aktivním společenským životem a pořádá různá sousedská setkání.

Na Tejnku navazuje rozsáhlá prvorepubliková vilová čtvrť se spoustou symetrických rondokubistických domků, dvojdomků i řadových vilek. Mezi nimi se skrývají roztodivná náměstíčka, kde bývaly soustředěny různé živnosti a restaurace. Dnes je tu jedna jediná, a sice U Presidentů, jejíž vnitřní výzdoba bohatě odpovídá názvu a v létě potěší zahrádka s atmosférou středomoří.

K vilové čtvrti přiléhá rozsáhlý parkový pás Ladronky, který je rájem pro in-lajnáře se 4,3km drah, tahnoucími se až k Vypichu. Ale vyžijí se tady i cyklisté a bežci a fajn se tu piknikuje. Samotná usedlost se po rekonstrukci stala kulturně-společensko-sportovně-gastronomickým centrem celopražského významu. V jejím nitru se kromě restaurace ukrývají bowlingové dráhy, je tady i půjčovna kol, in-line bruslí a potřeb na pétanque nebo badminton. Nabízejí zájemcům výuku in-line bruslení a vedle usedlosti si můžete zahrát také beach volejbal. Na velkých loukách se každoročně konají hojně navštěvované kulturní a hudební akce, jakou je na jaře pálení čarodějnic nebo na podzim největší festival volného času ve střední Evropě Ladronkafest.

Usedlosti v údolí

Navštívit Břevnov a nevidět zdejší usedlosti u rybníků by byl největší hřích – hned první je krásně zrekonstruovaná Kajetánka, v níž narazíte na restauraci s nádherným venkovním posezením u fontány zurčící uprostřed rybníka. Kuchyně je italská, ale nevšední zajímavostí jsou i německé a rakouské speciality jako originální norimberské klobásky. A kde jinde byste v Praze našli vídeňský řízek stejný jako ve vyhlášené vinárně Figlmüller ve Vídni? A k tomu navíc rakouský bramborový salát?

Ale je tu ještě řada dalších usedlosti – Malá Kajetánka (rotunda), Schleiferka, Petynka (jejíž život visí na vlásku, protože se uvažuje o její demolici) a Malovanka (v ruinách).

Na závěr nás kousek od Kajetánky čeká zlatý hřeb Břevnova – řeznictví No. 1 v Praze a okolí Kšána a syn, vedené v prvorepublikovém duchu pod heslem „co dáte obchodu, dá obchod vám“. Fronty z celé Prahy tu sahají až daleko před řeznictví. Pan Kšána zná své zákazníky jménem a s každým zapřede zasvěcenou osobní debatu, na co maso potřebuje, jak ho chce zpracovat a případně i doporučí recept. Pokud v celé Praze nějaké maso není, tady ho tady seženete. František Kšána nezůstává jen u prodeje masa, ale podílí se i na podpoře umění, kdy se ujal hlavní role ve videoklipu pro Českou filharmonii.

Share Button