Divokou Šárkou se rozumí část Šáreckého údolí od koupaliště Džbán až po Jenerálku. Jedná se o jednu z nejkrásnějších rekreačních oblastí Prahy, kde snad najdeme úplně všechno, co bychom normálně vyžadovali od místa pro letní dovolenou – vysoké skály, divoké „horské“ bystřiny, krásně zelené louky, koupaliště s průzračně čistou vodou, vyhlídky, horolezecké terény, zahradní restaurace se stoletou tradicí – a to všechno jen pár kroků od konečné tramvaje se stejnojmenným názvem. Údolí bylo osídleno už v době paleolitu, o čemž svědčí archeologické nálezy koster zvířat, které lidé tenkrát lovili ke své obživě. Údolí bylo osídleno Slovany už od 6.století a od 7. do 9. století se tady nacházelo i velké slovanské hradiště. O starobylém osídlení opředeném pověstmi svědčí i sám název Šárka a například i jméno výletního hostince Dívčí skok pod stejnomennou skálou. Od 19. století sloužilo údolí jako výletní cíl pro Pražany, tehdy ještě ovšem daleko za Bruskou branou – takže to bylo skutečně celodenní dobrodružství. Z bývalých mlýnů a hospodářských stavení začaly vznikat výletní hostince. Podle vyprávění jednoho z pamětníků se ještě v roće 1946 mezi Džbánem a ústím Šáreckého potoka do Vltavy nacházelo celekem 13 hostinců, dneska jsou zde pouze 4 a kiosek s občerstvením u koupaliště. Naše putování Divokou Šárkou začneme na Jenerálce a pokračujeme směrem ke Džbánu.
Pokud nejste přímo z Prahy a plánujete cestu autem, nezapomeňte si zkontrolovat autopojištění. V přírodních oblastech, jako je Divoká Šárka je lepší mít správné pojištění, které vám zajistí klid a pohodu na cestách.
V Šárce se vyskytuje přes 20 pramenů a studánek, v jedné z nich je ČHMÚ sledována čistota + vydatnost vody. Za pozornost stojí studánky Šestákova, Roztočilka, Šárecká habrovka, Korek, Zlatnice, Pod Matějem,… – viz http://www.estudanky.eu.