Všimli jste si někdy při procházkách centrem Prahy kolik domů je opuštěných a zpustlých? Na jejich původní slávu již odkazují jen „živé“ partery v přízemí, kde dodnes čile prosperují obchody, kavárny a restaurace. Jako by zbytek domu pozbýval v dnešní době svou důležitost a funkci. Najednou se účel budovy umenšuje jen na tržní aspekt v podobě nájmu pro obchodníka, který je možné v tak lukrativní lokalitě požadovat.
Je smutným faktem, že mnoho staveb v centru je používáno jen pro zisk, ale není jakákoliv snaha zvelebit a opravit i zbytek objektu. Ten je ponechán náhodnému osudu a postupnému chátrání. Centrum Prahy je samo o sobě památkovou rezervací, což bohužel nezabraňuje tomuto smutnému faktu. Budovy, o kterých je řeč, jsou ve velké většině soukromým majetkem, a tak je na vlastníkovi, jak s nimi bude nakládat.
Miliony návštěvníků naší metropole se ročně obdivují zdejší úžasné architektuře, o to více by si tyto objekty zasloužily náležitou péči. Je ostudným jevem, že tomu tak více než dvacet let po revoluci není a z nádherných příkladů rozlišných architektonických epoch se bez nadsázky stávají ruiny. Dnes se podíváme na jednu takovou ukázku přímo v centru města. Zamíříme na Jungmannovo náměstí. V okolí tohoto malého náměstíčka přímo přechází zrak, návštěvník neví, na kterou budovu se má zaměřit dříve. Jedna z vynikajících realizací stojí přímo na nároží ulic Jungmannova a 28. října. Diváka ohromí svou propracovanou secesní štukaturou, nádhernými portály a roztodivně tvarovanými okenními otvory. Mnohokrát jsem byla na svých vycházkách svědkem toho, jak si ji zahraniční turisté v němém úžasu fotí. O to smutnější je tedy nynější stav domu.
Jak to klasicky bývá, parter opanují obchody, zatímco další nadzemní patra se zdají být zcela prázdná. Zdá se tedy, že své nejlepší časy tento objekt již prožil…
Tato stavba je známá pod názvem „Mottlův dům“. Jeden z nejkrásnějších pohledů na něj se nachází z terasy nedaleké kavárny v paláci Adria. Odtud můžete plně ocenit všechny architektonické detaily stavby a rozjímat nad nimi nad šálkem kávy…
Nacházíme se v prostorech Nového Města a tak není divu, že zástavba zde má dlouho tradici. A tak jako my dnes obdivujeme tento objekt, naši předci možná obdivovali i původní tři nižší barokní domy, jež se nacházely v tomto prostoru dříve. Ty byly nahrazeny dnešní stavbou až na počátku dvacátého století. Místní zvláštností je, že jméno Mottl nese jak objednavatel stavby, tak i její architekt. Dům totiž vznikl pro podnikatele Vendelína Mottla, majitele textilního podniku. Návrh vypracoval architekt Karel Mottl. Dodnes na tuto skutečnost nalezneme památku na mříži dřevěných vstupních dveří v podobě monogramů architekta a objednavatele a také na štukatuře na korunní římse. Zda se jedná o náhodu, či rodovou spřízněnost nyní již není jasné.
Mottlův dům byl postaven mezi lety 1906-1907. Kromě obchodů zde sídlila také Ústřední banka českých spořitelen a České grafická unie. Instituce banky je poměrně jasná, ale Unie měla velice zajímavé postavení. Sdružovala pod svou záštitu několik největších pražských tiskáren.
Objekt za dobu své existence prošel několika úpravami. V roce 1908 a 1913 jej upravil sám architekt Karel Mottl, když instaloval do interiérů obchodů točitá schodiště propojující patra. Poté následovaly další úpravy týkající se zejména modernizace obchodních prostor.
Obchodní tradice tohoto místa je opravdu značná a tak již v předcházejících objektech byly obchody. Konkrétně v jednom z nich – v původním nárožní domě U Zlatého věnce se nacházelo proslulé kloboučnictví a také prodejna pohlednic a alb, nejen z našich krajů, ale z celého světa.
Závěrem lze podotknout pouze to, že pražská architektura pozorného pozorovatele v dnešní době překvapuje nejen svým tvaroslovím, ale bohužel i stavem, ve kterém se někdy nachází. V moderní metropoli je jistě v pořádku, že staré budovy ustupují novým realizacím, ovšem vždy by měla být brána na zřetel kvalita původních objektů. Zbořit dům je snadné, ale postavit na jeho místě adekvátní či lepší náhradu nebývá tak lehkým úkolem.
Nakonec nezbývá, než pobídnout k diskusi. Které další zdánlivě opuštěné a chátrající objekty v Praze míjíte? A jaké byste navrhli jejich využití v dnešní době? Dalším opuštěným objektům se budeme věnovat i budoucnu…
Fotografie: archiv autorky, www.starapraha.cz
Existuje iniciativa, která mapuje prázdné domy po celé čr, prazdnedomy.cz
Myslela jsem a někdo to dokonce říkal, že to koupil nějaký Ital. Více někdo jak to je?
taky me to napadlo, tak jsem se podival do katastru a je to tak,ze to patri proste jen realitkam..asi jako vetsina budov v centru Prahy – tahle konkrétně firmě IDEE s.r.o. (což jsou RAMON SPOLADORE + Mgr. MARTIN VRECION + LAURA SCANFERLA) a za ně se schovává Generali Real Estate Fund CEE a.s…takže to prostě patří realitce skupiny Generali…
🙁 dneska je to všechno o penězích. Myslím si, že ale v případě nemovitostí je i o té architektonické kráse a lidé by měli své doby zvelebovat. Obzvláště, pokud jsou v centru Prahy.
Trhá mi to srdce, že je opuštěná…je to naprosto nádherná budova!