Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Památkáři nemají pro lásku pochopení

Památkáři nemají pro lásku pochopení

Jste na omylu, pokud si myslíte, že trvalou lásku udržuje vzájemná tolerance, respekt a naslouchání! Stačí si vhodně nainstalovat zámek na zábradlí a máte to v kapse!

Ideální je ho nejdříve ozdobit co nejvíce srdíčky, iniciály zamilovaných, datem svatby, když není, tak aspoň daty narození. Pak ho umístit na zábradlí nejraději mostu a klíček pak nenávratně hodit do podtékající řeky, ideálně se slovy „Navždy!“. Někdy stačí i zábradlí mimo most, ale podmínka je, aby bylo dané místo co nejvíce romantické… Tam pak ale nastává problém, kam hodit nenávratně klíček a vyžaduje to od uzamykajících určitou míru originality. Když se zámek zamkne, znamená to, že máte zamčenou i svoji vzájemnou lásku.

Cover verze tohoto zvyku pochází z novodobé knihy „Chci tě“ od Federico Moccia, která byla v roce 2007 zfilmována. Ve filmu zamilovaní stvrdili svou lásku na mostě Milvio v Římě a klíč pak hodili do řeky Tibery. Bylo to o to romantičtější, neboť přesně na tomto místě měl zahynout patron zamilovaných svatý Valentýn. Tento zvyk se pak lavinovitě šířil z Itálie do celé Evropy. Příběh mladých milenců okamžitě inspiroval řadu Italů a následně se rozšířil do celého světa. Do Prahy v roce 2008. Nejtypičtější místo v Praze je malý můstek nad Čertovkou.

Pokud si nevíte rady s výzdobou, nevěšte hlavu! Existují i „svatební servery“, které vám poradí, jak vhodně a originálně zámek pořídit a vyzdobit…

Původně pochází zvyk možná z Maďarska z 80. let, možná ze Srbska, kdy ho zmiňuje srbská básnířka ve svých verších. V Číně si zas lidé zamykali ne lásku, ale svoje duše do kovových krabiček a klíčky házeli ze skály.

Většinou se těmto zámkům říká zámky lásky, na Moravě prý také kladky z lásky.

Pro památkáře jsou zámky černá můra, protože ničí mosty a jiné památky. Pro obchodníky to je mnohdy příležitost a tyto nezbytnosti lásky v okolí mostů prodávají. Problém je nejen s odíráním památek, ale také s šířením rzi a dokonce i s nosností některých zábradlíček a plotů, pod tíhou zámků mohou i spadnout.

Památkáři pravidelně zámky odstraňují. Dříve se taková čištění prováděla jednou měsíčně, teď už ale vyrážejí sbírat zámky každý týden. Zahraničních turistů, kteří sem umisťují zámky, stále přibývá. Zatímco dříve k odstranění stačily kleště nebo pákové nůžky, dnes je někdy třeba použít i rozbrušovačku. Zámky na kovaných mřížích jsou mnohdy již výrazně lepší kvality a někdy váží víc než kilogram.

fotozdroj náhledového obrázku: wikimedia, Matěj Baťha

Share Button

Příspěvek má 2 komentářů

  1. Jan Herout
    Jan Herout
    | |

    Dovolil bych si poopravit titulek: To „nepochopení“ mají památkáři samozřejmě ne pro lásku, ale pro její (?) vandalské projevy …

    1. Petronela
      Petronela
      | |

      Pane Herout, doufám, že jste z našeho článku pochopil náš sarkastický pohled na celou věc…

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.