Už minulé jaro jsme byly s dětmi na Petříně, v zahradě Kinských. Brouzdaly jsme po stráních Kinského zahrady a zaujala nás podivná cibulovo-česneková vůně, kterou vířily naše kroky. Při bližším ohledání jsme zjistily, že tyto ostrovy „zelené trávy“ jsou ještě zelenější než běžná tráva kolem… A navíc ta vůně…
Jedná se o ALLIUM PARADOXUM – česnek podivný / cesnak zvláštny. Pochází z Kavkazu. V Čechách byl poprvé zaznamenán v Čechách v roce 1867. Vyskytuje se hlavně v Praze (Petřín, Letenské sady a další pražské parky), mimo Prahu na Křivoklátsku a snad i jinde. Odborně řečeno: na lokalitách vytváří obvykle bohatý jarní podrost pod stromy a keři. Mladé listy je možno použít jako zeleninu. A máme na Petříně opravdu vzácnost, neb je tato rostlina zapsána do Červené knihy Ruska.
Také jsem se dočetla, že ho na Petřín chodí trhat jeden znamý pražský šéfkuchař. Existují i časté mystifikace, kdy lidé v internetových diskusích uvádějí, že se jedná o česnek medvědí. Např. cituji „Já se ho pořád snažím najít na Petříně, protože se furt najde někdo, kdo mi tvrdí, že tam je, ale jsou tam jen lány toho podivného-cibulkového, safra.“
Důvod, proč je tento petřínský česnek podivný stále srovnáván s česnekem medvědím, je následující. V těchto jarních měsících je totiž česnek medvědí vyhledáván jako velmi vzácný přírodní prostředek očisty, omlazovacích kúr a když budete studovat jeho účinky, je léčivý snad úplně na všechno. Je to silné přírodní antibiotikum, je antibakteriální a protiplísňový a je to silný přírodní antioxidant.
A že se nemusíte bát ani toho podivného, dokládá fakt, že se nám nic nestalo, když mě děti přemluvily, abychom z něho udělaly po návratu z Petřína polévku…
Pokud se půjdete na Petřín sami podívat, můžete svůj výlet spojit s naší procházkou Kinského zahrada.
Přidávám ještě pár rozkvetlých kytiček z Petřína v rámci jeho anglického způsobu „náhodného“ rozmístění květin do trávy. Kdo ví, jestli tam česnek nebyl umístěn úplně stejně…
modrá kytka je http://botany.cz/cs/omphalodes-verna/