Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Vilový Motol

2
Vilový Motol

Motolská vilová čtvrť (na obrázku přímo pod námi) leží v údolí obklopeném přírodním parkem Košíře-Motol, kde mezi lesy prosvítá jasně zelená barva golfového hřiště. Golf má v Motole dlouhou tradici, golfový klub tady vzniknul v roce 1926 a hrálo se tu, byť i na jiném místě, už ve dvacátých a třicátých letech 20.století. Klub byl také majitelem golfového hřiště v Klánovicích, které bylo zničeno v padesátých letech jako buržoázní přežitek. V roce 1974 bylo otevřeno 9ti jamkové golfové hřiště na dnešním krásném místě u lesoparku, kde se  z terasy klubovny otevírá netradiční pohled na Prahu. Kuriozitou tohoto hřiště jsou letadla, která přistávají bezprostředně nad hlavami hráčů a turistická stezka, která ho přetíná- takže se tu mísí golfisté, letci, turisté a cyklisté.

Mnozí si myslí, že vilové čtvrtě jsou jen na Praze 6, a potom na Hřebenkách a Malvazinkách. Mohou být  pak překvapeni, když se ocitnou třeba právě v Motole. Je až udivující, kde všude první republika stihla za svých dvacet let postavit pěkné a útulné vilové čtvrtě. Nemůžeme si nevšimnout, že výstavba neprobíhala tak jako v dnešních satelitech – bez jakéhokoliv urbanistického plánu a domy stavěné stylem každý pes jiná ves. Jakoby se vkus z českých zemí po druhé světové válce poznenáhlu vytratil. U čtvrtí vilek, vzniklých ve 20. a 30.letech minulého století tomu bylo úplně jinak, a nejednalo se přitom jen o renomované čtvrtě typu Ořechovka, Hanspaulka a Baba. Na různých příhodných místech tehdejší Velké Prahy, i třeba odděleně od souvislé zástavby, vznikaly ucelené urbanistické celky, většinou s náměstíčky, kde byly hospůdky, trafiky, koloniály a další živnosti. Co je však ještě zajímavější, i domky byly stavěné v jednotném stylu, většinou jako symetrické dvojdomky či trojdomky, které měly na opačné straně ulice svůj zrdcadlový obraz. Bohužel takto ladně uspořádaná krása byla v nedávných letech narušena nenechavými „kutilskými“ úpravami. Tito vylepšovatelé museli dát vždy alespoň do jedné půlky dvojdomku přinejmenším jiná okna a pokud možno, tak jinou omítku než soused. Tak nevím jestli je to tím, že spolu nemluví anebo mezi sebou soutěží, kdo svojí polovinu domku více poničí. S tím už jsme se setkali v mnoha částech Prahy, snad nejvíce to zabolelo žižkovskou kolonii Domov. To byl jeden z důvodů, proč jsem byl nucený fotit v Motole kolikrát jen půlku dvojdomku.

Ale i tak v motolské vilové čtvrtičcce zůstala, jak se můžete sami přesvědčit, spousta krásných domků pro potěchu oka. Stačí vystoupit na zastávce tram „Vozovna Motol“, přeběhnout loučku a potok a ocitneme se v ulicích plných barevných domků.

No řekněte není tu krásné bydlení? Přitom jen kousíček od tramvaje, která je za 20 minut přímo na Václavském náměstí.


Share Button

Příspěvek má 2 komentářů

  1. Sova
    Sova
    | |

    no nevim s tím vytraceným vkusem po druhé světové. v česku se i po ní postavilo mnoho kvalitních a skvělých staveb, ale jinak výborný článek. Díky za něj

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »