Dnešní příspěvek by se dal shrnout do jednoduchého titulku. Mánes konečně opět ožil! A to dokonce výstavou o architektuře v rámci nyní konaného Architecture Weeku. Tato akce propojuje stranu architektů, zadavatelů a developerů s diváckým publikem. Má snahu vytvořit dialog a odkrýt zákulisí, jak jednotlivé projekty vznikají a co všechno tomu předchází. Letos se koná jubilejní, již desátý ročník. Jedním z pilířů akce je právě tato výstava příznačně pojmenovaná Organic City – (S)tvořitelé měst a udržitelný rozvoj. Nepředstavuje pouze soudobou českou tvorbu, ale prezentuje i nemalou část zahraničních projektů.
Velkou radostí je již výběr prostoru. Nedávno zrekonstruované sály funkcionalistického Mánesu výstavě prostě sluší. V jednoduchých interiérech modely budov i jejich prezentace skvěle vyniknou, do sálu proudí dostatek denního světla, ať už proskleným stropem, či parterem, což dává vyznít prezentovaným modelům objektů i celkové koncepci instalace. Parter také dotváří atmosféru okamžiku, že se nacházíte uprostřed dění. Z interiéru budovy se můžete kochat pohledem na nábřeží a pozorovat čilý ruch na ulici. Až se dostatečně pokocháte expozicí, k dispozici je vám kavárna přímo v budově, kde můžete ihned po shlédnutí diskutovat své názory. Tak, jak to vlastně členové výtvarného spolku Mánes zamýšleli již od počátku.
Na výstavě můžete spatřit projekty jak rozestavěné, či nedávno dostavěné, ale také vizualizace a návrhy projektů zatím pouze zamýšlených. Jedním z nejvýraznějších je návrh na přestavbu okolí pražského Masarykova nádraží od architektonické kanceláře vedené Zahou Hadid, legendární světovou architektkou, jež bohužel nedávno zemřela. Tento projekt počítá s komplexní zástavbou, která dramaticky mění tvář této části města. Mezi dalšími vystavovanými projekty vynikne také bytový komplex v Jinonicích, na místě staré továrny „Waltrovka“, či projekt obytných domů Butterfly situovaných do Karlína. V neposlední řadě si nenechte ujít návrhy které se týkají zástavby Václavského náměstí, ať už model, který vyznačuje teoretickou dráhu tramvají (za předpokladu, že tento počin bude v budoucnu schválen), nebo projekt na novostavbu kancelářské budovy Flower. Do komentářů nám můžete napsat, nejen jak se Vám líbí vystavené projekty a modely, ale také jak jste spokojeni s rekonstrukcí a využitím výstavní síně v Mánesu.
S výstavní budovou je to nyní totiž poměrně komplikované. Galerie, která vznikla na počátku třicátých let pro potřeby uměleckého spolku Mánes, v poslední době příliš využívána nebyla. Mánes provozuje Nadace českého výtvarného umění, jež také stála za jeho nedávnou rekonstrukcí. Rekonstrukce probíhala od jara roku 2012 do konce roku 2013. Možná si vybavíte, že po celou dobu byla stavba kompletně zahalena do „reklamního lešení“ partnera rekonstrukce. Nutno říci, že se rekonstrukce velmi povedla a stavba zazářila tak, že architektu původního projektu Otakar Novotný by měl jistě radost. Bohužel, jakoby s tímto novým startem začala Nadace výtvarného umění poněkud tápat, co vlastně s budovou chce dělat.
Chvíli tyto výstavní prostory sloužily jako různé prodejny všeho možného, až nyní, poslední dobou se zdá, že se začínají otevírat i pro širší publikum. Bohužel nynější filozofie provozu výstavních prostor umělcům příliš nenahrává, neboť na výstavách se musí úměrně finančně podílet, což není zrovna levná záležitost.
Vy ale máte šanci navštívit výstavu až do 9. října a k tomu spoustu dalších doprovodných akcí, přednášek, projekcí v pražských kinech a nebo se můžete zúčastnit Archi-Maratonu (o běhání to ale tentokrát nebude). Můžete si také půjčit elektrokola a projíždět se po pražských pamětihodnostech, užít si slunečné podzimní dny v ulicích a dozvědět se spoustu nového. Užijte si podzim a užijte si Architecture Week.