Nakladatelství J.R. Vilímek patřilo k nejslavnějším v Českých zemích na přelomu 19. a 20. století a v době první republiky. Mně se podařilo do zajímavých industriálních prostor dostat ještě před jejich přestavbou na černý minigolf a pořídit z nich několik zajímavých fotografií. Je krásné, že v Praze takovéto prostory dosud máme a staré industriální budovy je třeba chránit a využívat a nikoliv je zbytečně bourat, jak se v Praze v mnoha případech děje.
Nejdříve si ale něco povíme o samotném legendárním nakladatelství J.R. Vilímek. Založil ho již otec slavného nakladatele (stejného jména) Josef Richard Vilímek. Ten v roce 1884 kupuje dva domy mezi Spálenou a Opatovickou ulicí. V domě ve Spálené ulici bylo později otevřeno knihkupectví a na zahradě druhého staví moderní knihtiskárnu. Skrz oba domy navíc zároveň zřídil průchod spojující obě ulice.
Vilímek mladší se u otce zaučoval, ale samozřejmě vyrazil, jak tehdy bývalo zvykem na zkušenou i do ciziny. Hned poté ve věku dvaceti pěti let celou firmu přejímá a pořádně rozvíjí. Vydává takové tituly jako Karla Maye, Arthura Conana Doyla a Julese Verna a zřizuje například edice Slavní autoři literatur světových a Vilímkovy ilustrované romány. Hodně se věnuje knihám pro děti a mládež a cestovatelským publikacím. Sám píše o svých zážitcích z letu balónem.
V roce 1927 přikupuje Vilímek mladší ke stávajícím budovám další dva domy na rohu Opatovické a Černé ulice, zbourá je a na jejich místě staví novou monumentální budovu se zaobleným nárožím. Dům ve stylu moderního klasicismu staví podle projektu architekta Jana Chládka proslulá stavební firma inženýra Belady (mj. navrhl první projekt pražského metra a postavil kubistický dům na Vyšehradě v Neklanově ulici).
Ve vestibulu nás v dlažbě z dřevěných kostek dosud může překvapit točna, která sloužila k nakládání a vykládání nákladních automobilů.
Ve staré budově uprostřed bloku po rozšíření o novou budovu zůstaly redakce časopisů a kanceláře nakladatelství. Původní budova byla s Vilímkovým bytem propojen reprezentačním traktem s terasou.
Kvalitnější ilustrace a náročná tvorba s edicemi Barokní knihovna a Tvar pod vedením Bedřicha Fučíka v managementru firmy za okupace připravila půdu pro další ještě rozsáhlejší rozvoj nakladatelské činnosti. Politické okolnosti však tomu chtěli jinak. Firma je znárodněna a v roce 1949 zlikvidována.
Uvolněné prostory za socialismu využívá centrální distribuce knih, ke konci pod hlavičkou Knižní velkoobchod. Při privatizaci na začátku devadesátých let bylo bohužel kdysi slavné jméno nakladatelství zneužito a stalo se symbolem privatizačních skandálů. Poté dlouho trvaly vlastnické spory o dům, takže se do budovy moc neinvestovalo.
Teprve nedávno se v bývalé tiskárně etabloval první černý adventure minigolf v Praze, asi ho inspirovala Černá ulice :).
Část budovy je dnes opět přístupná – sídlí v ní jakýsi noční klub.