Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Ztracená varta

Ztracená varta

Už první pohled na starou fotografii tohoto úžasného zámečku v Libni mne fascinoval. Škoda, že se z něj nezachovalo více než jen název hostince Na Ztracené vartě v ulici Na Vartě. A to přitom samotný letohrádek nestával přímo nad dnešním hostincem, jak jsem se původně domníval, ale až v ulici s neméně přitažlivým názvem Čertův Vršek, odbočující z ulice Na Stráži, která svým jménem rovněž Vartu připomíná. Letohrádek byl častěji než Ztracená varta nazýván Šilboch, což vzniklo zkomoleném německého slova Schildwache, znamenající voják na stráži (proto ulice Na Stráži).

Tento nevšední zámeček si postavil na skalce zvané Čertův Vršek ve 2.polovině 18.století František Ferdinand Hilbert. Ale to by bylo moc všední. Pověst šeptaná velmi potichu mezi místními obyvateli praví, že zámeček postavila jedna lidská duše, která se za to nechala upsat ďáblu. Ale pravým Libeňákům, pyšným na svou čtvrť samozřejmě jedna legenda nestačí a tak si přidali ještě jednu. Za pruského obléhání v roce 1757 tu ustupující pruská vojska zapomněla hlídkujícího pruského vojáka na vartě. Do něj se zamilovala místní libeňská Madlenka, a aby se mohli vzít, tak libeňský klempíř vyrobil hlídající vojáka plechového, který toho opravdového na stráži nahradil. Ještě dlouho to pak připomínal malovaný plechový voják na zdi terasy, jak je patrné i na úvodním obrázku.

Zajímavé také je, že se v tomto zámečku objevil první vánoční stromek v Praze. Příchozím jej za všeobecného nadšeného obdivu ukazoval v roce 1812 tehdejší majitel Ztracené varty Johann Carl Liebich, ředitel stavovského divadla. Jeho pozvání k pobytu na Šilbochu často využíval i hudební skladatel Carl Maria von Weber, který napsal i valčík pro zde pořádaný karneval.

Zámeček byl bohužel v roce 1900 i s přilehlými hospodářskými budovami zbourán a skála na Čertově vršku byla srovnána se zemí. To víte, i tehdejší „developeři“ chtěli získat nové pozemky pro své projekty. Na obrázku z roku 1900 vidíte hospodářské budovy patřící k zámečku těsně před zbořením, když už se na ně tlačí nové činžáky v jejich těsném sousedství.

Share Button

Příspěvek má 10 komentářů

  1. Karel
    Karel
    | |

    Bydlím tady Na Vartě už deset let a díky této stránce jsem získal zase hlubší vztah k tomuto zajímavému místu.

  2. Martin Potůček
    Martin Potůček
    | |

    Z Dolní do Horní Libně jsme se přestěhovali teprve před pár lety a Vaše zpráva o tom, proč se autobusová zastávka, kde vystupujeme, jmenuje právě Čertův vršek, pro nás byla skutečným objevem. Děkujeme za ni!
    Ivana a Martin Potůčkovi

  3. Hana Krejčí
    Hana Krejčí
    | |

    Moc děkuji, velmi mě to potěšilo, bývala tady romantická krajina.
    HK

  4. Jarmila Pešková
    Jarmila Pešková
    | |

    Skvělé! Díky za zveřejnění!! JP

Komentáře nejsou pro tento typ obsahu povoleny.