Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Zvířecí hřbitov

3
Zvířecí hřbitov

Vchod do zvířecího hřbitova najdeme hned naproti Ústavnímu hřbitovu (viz mapka u článku Hřbitov chovanců Ústavu pro choromyslné). Tento nevšední hřbitov byl založen Pavlem Lukášem v roce 1998 pod názvem Zahrada přátel nejvěrnějších a domácí zvířata se tady pohřbívala až do konce roku 2006. V té době byla  kapacita malého hřbitova vyčerpána a další pohřbívání zastavily nevyřešené  problémy s pozemkem a navíc přímo rozhodnutí Úřadu městské části Praha 8 z důvodu nesplnění hygienických požadavků. Ze hřbitova se stal pietní park.

Od roku 2007 se o hřbitov stará Občanské sdružení pietního parku Draháň. Na hřbitově o rozloze více než půl hektaru je více než  2000 hrobečků. V prostřední části hřbitůvku je hromadný hrob pro laboratorní pokusná zvířata a pro zvířata, která neprožila šťastný život.

Zvláštností tohoto hřbitova je, že na každém hrobečku roste okrasná dřevina, kterou si majitel hrobu sám vybírá. Původně byl totiž pozemek v územním plánu označen jako parková plocha, kdy se počítalo s jejím opětným začleněním do přírody. A tak podle rozhodnutí magistrátu hroby nesměly mít  náhrobní kameny, ty nahradila neobvyklá sbírka opadavých i neopadavých dřevin.

Kromě obvyklých okrasných dřevin tu roste i množství exotických stromků jako třeba korkovník, ale i taková botanická zvláštnost jako čínská metasekvoje, zvaná vodní jedle. Je vlastně živoucí fosilií, neboť se předpokládalo, že vyhynula už před 70 milióny let a byla známá jen jako zkamenělina. Čínská metasekvoje ale může dosáhnout výšky 35-50 metrů, což si na tomto hřbitově s miniaturními hroby neumím představit. Nejen Čína je zde zastoupena, najdeme tu i japonskou jedli, která překvapí modrými šiškami, kanadskou palmu nebo olivovníky. A samozřejmě vrby a spoustu různých druhů cypřišů, tújí, okrasných smrků a miniaturních borovic. Pietní park je proto jako miniaturní arboretum častým cílem nejen školních tříd při výuce botaniky, ale i široké veřejnosti.

Hroby se často upravují podle toho, co měl dotyčný nebožtík rád, v jednom hrobě jsou zakopány tenisové míčky, jinde je kus kamene, na který zemřelý pejsek chodil vykonávat svoji potřebu.

Share Button

Příspěvek má 3 komentářů

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »