Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Osada Rybáře

3
Osada Rybáře

Osada Rybáře je mezi všemi pražskými chudinskými osadami raritou. Je totiž jedinou zachovalou osadou ležící ve vltavském záplavovém pásmu, která se zachovala do dnešních dnů. Osada se hospodářsky vázala na blízký panský dvůr v ulici Pod Havránkou č. 7/10, který vzniknul stejně jako trojský zámek ke konci 17.století a byl jeho hospodářským zázemím.

Obyvatelé Rybář pracovali jako dělníci v Panském dvoře, jako řemeslníci nebo, jak název osady napovídá, rybařili. Osada totiž původně ležela u ramene Holešovického ostrova, který už dnes neexistuje a tím pádem ani říční rameno, které ho oddělovalo. V ulici Pod Havránkou tekl až do šedesátých let 20. století přímo po dlažbě potok z Haltýřů, poté byl zatrubněn, čímž nezaměnitelná atmosféra uličky vzala za své. Na ulici navazoval přívoz  na Císařský ostrov, který byl v sedmdesátých letech nahražen provizorním vojenským mostem, jenž byl v roce 1981 smeten povodní a na jeho místě byla postavena nová lávka pro pěší. Ta bohužel přinesla částečnou zkázu pro Rybáře, neboť při výstavbě jejího poněkud předimenzovaného trojského předmostí bylo zcela zbytečně zbouráno několik domků mezi zdí parku Trojského zámku a ulicí Pod Havránkou.

Tím živá ulička, ve které ještě přežívalo několik živností, ztratila svůj kolorit. Ještě větší zkáza ale začala hrozit celým Rybářům na konci 80. let, kdy na celé ploše byla naplánovaná výstavba megalomanské diplomatické čtvrti, do roku 1989 se však podařilo stihnout postavit jen východní část, takže vlastní Rybáře nebyly naštěstí zasaženy a byly posléze pod tlakem památkářů i místních obyvatel prohlášeny památkovou zónou. Dnes je spíš problém znovu osídlit a opravit již vystěhované domy, určené původně k demolici. Malebný shluk venkovských domků by si to určitě zasloužíl.


Share Button

Příspěvek má 3 komentářů

  1. Bukovský
    Bukovský
    | |

    rodiče bydleli Pod Havránkou 238 druhé číslo bohužel neznám asi od roku 1970 do roku 1978 a s manželkou a dětmi jsme je jezdili navštěvovat,než byli odstěhováni na Jižní město,ve dvoře byly autodílny Krajské plemenářské správy

  2. Miloslav
    Miloslav
    | |

    Pěkný seriál, Jsem rodák z Letné v Praze 7 a do Tróje na Rybářku a okolí jsme pravidlně pravidelně chodili i na nedělní procházky. Připomíná mě to tuto dobu. Budu rád , když se tu objeví podobné seriály třeba ze starých Holešovic a Letné.

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »