Menu
Program
Program

Poutavé vycházky Prahou s profesionálními průvodci, akce pro školy i teambuilding pro firmy a skupiny.
Česky a anglicky.

Vycházky s Prahou Neznámou jako dárek
Vycházky jako dárek

Zakupte svým blízkým unikátní dárek - poukaz na vycházku s Prahou Neznámou.

Santini v Praze
Santini v Praze

Seznamte se s nesmazatelným stylem slavného italsko-českého architekta v Praze

previous arrow
next arrow

Hostivař tovární

4
Hostivař tovární

Hostivař má nejlépe zachovanou a i krásně zrekonstruovanou starou tovární čtvrť, stylově rozloženou kolem ulice U Továren. Industriální architektura je tu nádherná, však také není od ledajakého stavitele, ale projektoval ji sám slovutný architekt Bohumil Hübschmann, jehož vlastní vilu jsme mohli vidět při procházce Ořechovkou.

Při poznávání tovární čtvrtě nám může pomoci mapka – nás se tentokrát týká část napravo od Průmyslové, oblast nalevo bude popsána v samostatných článcích Hostivař přednádražní a Hostivař za tratí.

Zdejší tovární čtvrť začala vznikat už ke konci 19. století, kdy byl rozvoj průmyslu podnícen vybudováním železniční tratě. Dodnes tu můžeme vystopovat rozsáhlý systém železničních vleček protínající celou oblast. Jejich délka přesahovala 10 km a nejvíce se jich postavilo až v sedmdesátých letech 20. století. Vlečky vycházely z východního zhlaví nádraží Hostivař.

Dnes tu najdeme většinou jen jejich torza v místech, kde přetínají staré vozovky. V mnoha prostorách mezi bývalými fabrikami jsou už koleje vytrhány a místo slouží jako zelené plochy.

V roce 1884 v Hostivaři vzniká kromě lomů, cihelny a čtyř mlýnů Červeného tovární výroba vagonových, vozových, automatických a jiných vah. V roce 1908 následuje podnikatel Hruška s továrnou grafických, knihařských a kartonážních strojů. Hned o rok později se objevuje nejslavnější továrna na úzkorozchodné dráhy v Českých zemích – firma Káš a Werner. Ještě před první světovou válkou vzniká Podhajského strojírna – budoucí TOS Hostivař.

V roce 1915 je založena firma J.M.Kašpar – továrna poživatin a cukrovinek, která vyráběla těstové zboží a karlovarské oplatky. Kromě ní v té době vzniká i spousta dalších menších firem. Po vzniku republiky začínají vznikat velké podniky a akciové společnosti. V roce 1921 to byla Pražská továrna na káble, spol.s r.o. – budoucí Kablo a dnešní Prakab. Etabluje se zde akciová společnost Hostivařské mlýny, pro kterou byly v letech 1919 – 22 podle projektu architekta Hübschmanna postaveny ve stylu art deco budovy mlýna se silem a pekárny.

Na začátku třicátých let se Hostivařské mlýny změnily na filmové ateliéry HOST. V samotné budově parního mlýna, kulturní památce industriální architektury, bylo koncem čtyřicátých let zřízeno pracoviště Ústavu atomové fyziky. Zajímavostí je, že zde byl umístěn první jaderný urychlovač v Československu.


Share Button

Příspěvek má 4 komentářů

  1. Věra
    Věra
    | |

    Procházkou si spojte ulice Dolnoměcholupskou s TOVÁRNÍ a dostanete více historických průmyslových – továrních staveb. Například AUTORENOVA – Štěpánek atd.

  2. Kristina Duchnová
    Kristina Duchnová
    | |

    Tak já to neodhadla, tipovala jsem vodárnu. Článek je moc zajímavý, ráda čtu Vaše články 🙂 .Děkuji

  3. Hanka Mrázková
    Hanka Mrázková
    | |

    Teda, podle mapy by mne to nenalákalo, ale článek je krásnej a mám sto chutí se tam jet podívat. Díky:)

Zanechte svůj komentář

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášeni. Přihlásit »